Ranskalainen saksofonisti Baptiste Herbin seisoo talon edustalla saksofonin kanssa

9.11. | Baptiste Herbin Trio (FRA)

Baptiste Herbin Trio spelar musik av Django Reinhardt på en farsdagskonsert. Baptiste Herbin är en av Europas mest respekterade saxofonister och kommer att uppträda i en unik konsert i Karleby!

Även om Django Reinhardts musik har lyssnats på många gånger, har den ofta varit inom en välbekant ram, med gitarren allestädes närvarande. I detta helt nya projekt följer Baptiste Herbin i gitarrvirtuosens fotspår genom att ge sig själv en riktig utmaning: en trio av saxofon, kontrabas och trummor utan ackordspelare. Denna unika formation ger solisten stor frihet, men också begränsningar eftersom ackorden inte spelas av ackompanjerade gitarr i Gypsy Jazz stil. Djangos anda är starkt närvarande i denna hisnande föreställning där lyriska melodier, spontanitet och virtuosiska improvisation tar dig med, ledd av franska toppmusiker.

Musiker:
Baptiste Herbin – saxofon
Elvire Jouve – trummor
Sylvain Romano – kontrabas

This concert is part of Better Live, a project co-financed by the European Union’s Creative Europe program

BILJETTER:
Normalbiljett: 20 € | ”Pank och fågelfri” -biljett 15 € (avsedd för alla som känner att de behöver en billigare biljett. Vi ber inte om bevis eller en förklaring till att ha köpt en billigare biljett. Du är varmt välkommen!
FÖRKÖP AV BILJETTER: NetTicket.fi | FÖRSÄLJNING VID DÖRREN börjar cirka 30 minuter före konserten, kort, kontant, ePassi, Smartum etc.

– Skivaffären 33RPM Live Club är inte tillgängligt för rullstol mm. Det finns 8 trappsteg för att komma in, varav det första är en stentrappa.
– Under concerten kommer 33RPM-caféet att vara öppet med alkoholrättigheter.
– ett åldersrfritt evenemang

 

Datum

09 nov 2025

Tid

7:00 pm - 8:30 pm

Kostnad

20.00€

Platser

33RPM Live Club
Storgatan 12 67100 Karleby
Kategori

Arrangör

ELive Jazz
Telefon
0445312152
E-post
info@elivejazz.fi
Webbplats
https://www.elivejazz.fi

Other Organizers

QR Code
Dela